Po stopách brněnského funkcionalismu se vydala septima a 3.A
10. 2. 2022
Fakt, že v Brně se nachází známá vila Tugendhat chráněná organizací UNESCO, je všeobecně znám. Méně známo už je, že Ludwig Mies van der Rohe dlouho váhal, zda zakázku manželů Tugendhatových přijmout. Přesvědčila ho až návštěva Brna, které se na konci 20. let 20. století dynamicky rozvíjelo a v této době se stalo „zemí zaslíbenou“ pro všechny architekty orientované na moderní umění.
S brněnskými funkcionalistickými objekty se na vlastní oči seznámili 3.2.2022 studenti septimy a 3.A. V rámci projektu financovaného z dotačního titulu „Šablony II – Jeden den s odborníkem“ se zúčastnili exkurze do vily Tugendhat a pracovnice Domu umění města Brna MgA. et Mgr. Romana Horáková jim posléze představila 12 významných funkcionalistických staveb v centru Brna.
Nejprve strávili hodinu a půl v samotné vile Tugendhat, již prošli od obytných místností v nejvyšším patře, přes „skleněný pokoj“ až po technické zázemí v suterénu. Pro většinu z nich to byla návštěva první a shodli se, že ocitnout se v tomto prostoru, zažít jej a procítit ho je zkušenost, kterou žádný film ani sebelepší fotografie nenahradí.
Následovala část pro mnohé žáky náročnější – dvouhodinová procházka se zastávkami u jednotlivých budov s odborným výkladem o jejich historii i osobnostech architektů. Hotel Avion, palác Convalaria, někdejší obchodní dům Brouk a Babka, budova Komerční (dříve Moravské) banky, obytný komplex Alfa, Dům umění města Brna, to jsou jen některé ze zastávek, o nichž budou moci studenti zasvěceně referovat. Doufejme tedy, že jména Bohuslav Fuchs, Otto Eisler, Jaroslav Polívka či Ernst Wiesner se žákům septimy a 3.A už vždy vybaví ve správném kontextu.
Pozn. Poznatky žáků bude možné brzy zhlédnout na nástěnce v 2.patře a na adrese: https://funkcionalismus-brno.blogspot.com/.
Mgr. B. Klobásková, vyučující anglického jazyka